20.02.2018r – O kolejkach do okulisty – czyli długo… coraz dłużej!

Najdłuższe kolejki do okulisty na Podkarpaciu są w Powiecie Brzozowskim, w Mieleckim i Przeworskim „są porównywalne” – czyli czeka się na wizytę bardzo długo. Poinformował mnie o tym Podkarpacki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, po tym, gdy zapytałam zarówno starostę mieleckiego, jak i NFZ – dlaczego w Mielcu chorzy czekają do okulisty nawet 9 miesięcy?

Odpowiedź Funduszu nie napawa optymizmem. Tak jak czekaliśmy do okulisty po kilka miesięcy, tak – co wynika z pisma NFZ – będziemy czekać.

NFZ wyjaśnia w odpowiedzi na moją interwencję, iż m.in.: „Na terenie Mielca w każdej poradni okulistycznej świadczenie realizuje 1 lekarz, a poziom kontraktu dostosowany jest do harmonogramu pracy i struktury wykonywanych świadczeń”.  Są trzy poradnie z refundacją NFZ.

Na dziś jest tak, co można sprawdzić na stronie NFZ, że w Mielcu do okulisty można się zapisać na koniec sierpnia lub w połowie listopada 2018 roku. Czyli czekać kilka miesięcy. Nic dodać, nic ująć.  Ale NFZ w podsumowaniu swojej odpowiedzi do mnie pisze, iż „dołożymy wszelkich starań, aby w toku zbliżającego się konkursu ofert na świadczenia specjalistyczne, nastąpiło wyrównanie dostępu do świadczeń w poszczególnych powiatach”. Tym niemniej udało mi się zwrócić uwagę na to, że Powiat Mielecki jest na szarym końcu w województwie pod względem dostępności do okulisty. Że kolejka powinna być mniejsza, że jest to ogromny problem dla tych, których po prostu nie stać na prywatną służbę zdrowia.

Moje więc pytanie do Starosty Mieleckiego – kiedy kolejki będą krótsze, czy podjęto jakieś działania, by rozwiązać ten problem? Samorząd Powiatu przecież odpowiada za zadania związane z zabezpieczeniem zdrowotnym jego mieszkańców.  Panie Starosto, namawiam do aktywnej pracy, by rozwiązać problem kolejek do okulisty. W innych powiatach są krótsze kolejki niż w Mielcu – czy Panu nie wstyd?  Kontekst jest oczywisty, bo nawet ten problem znalazł się na wokandzie sadowej o dowóz do Rzeszowa jednego z prominentnych samorządowców na wizytę okulistyczną.

 

Krystyna Skowrońska

Poseł na Sejm RP


Wszelkie prawa zastrzeżone 2005 - 2019 Poseł Platformy Obywatelskiej - Krystyna Skowrońska - OFICJANLA STRONA INTERNETOWA Realizacja: GreenFly