4.01.2016r. Co się udało – Podsumowanie 2015 roku

Podsumowanie 2015 roku

 

 

Styczeń:

 

  • Ustawa o Karcie Dużej Rodziny przyznaje uprawnienia rodzinom wielodzietnym niezależnie od osiąganych dochodów. Dokument zapewnia specjalne uprawnienia rodzinom, w których rodzice lub małżonkowie rodziców wychowują co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących – poniżej 25 lat. Rodzinom posiadającym dzieci o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności karta jest przyznawana bez względu na ich wiek.

 

  • Zmiany w zasadach wykupu i zamiany mieszkań Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Zgodnie z nowymi przepisami bonifikata przy wykupie lokalu przez żołnierza lub m.in. mieszkającego z nim członka rodziny wyniesie 95 proc., a w przypadku pracowników wojska 90 proc. Maksymalna wysokość ulgi to 200 tys. zł.

 

  • Nowelizacja ustawy o KRSzapewnia większą zgodność zapisów rejestru z rzeczywistym funkcjonowaniem firm i instytucji, które są do niego wpisane. Ustawa uporządkowuje wpisy nieprzerejestrowanych oraz tzw. martwych spółek. Określa także zasady przejmowania majątku podmiotów wykreślonych z KRS.

 

  • Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczejogranicza obowiązki informacyjne przedsiębiorców, ułatwia kontakty z administracją oraz obniża koszty prowadzenia firm.

 

  • Zmiany w podatkach dochodowych – nowe przepisy wprowadzają rozwiązania służące m.in. zwalczaniu szkodliwej konkurencji ze strony części państw, w szczególności tzw. rajów podatkowych oraz przeciwdziałaniu praktykom odraczania lub unikania opodatkowania przez wykorzystanie mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych, zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.

 

  • Konsolidacja finansów sektora publicznego. Chodzi o rozwiązania mające zmniejszyć potrzeby pożyczkowe państwa, obniżyć poziom długu publicznego i zminimalizować koszty jego obsługi.

 

  • Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych–wprowadzenie zasady wypełniania PIT przez administrację w imieniu podatnika.

 

  • Zmiany w leczeniu onkologicznym i dostępie do specjalistów. Skrócenie kolejekdla osób oczekujących na świadczenia specjalistyczne, zmianasposobu zarządzania procesem zawierania umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej oraz poprawa funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

  • Ulga podatkowa na trzecie i każde kolejne dziecko.Podatnicy, którzy zarabiają na tyle mało, że ich podatek jest niższy od ulgi nie płacą podatku, a pozostałą kwotę (różnicę między kwotą ulgi a podatkiem) otrzymują z budżetu państwa. Ponadto nowelizacja zwiększa o 20 proc. kwotę ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko.

 

  • Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej. Ustawa wprowadza m.in. zmiany w podatku akcyzowym. Zmieniony zostanie sposób opodatkowania cygar i cygaretek – akcyza za te produkty ma być płacona od wagi, a nie od sztuki.

 

  • Zmiany w przepisach o opłatach za przejazdy drogami krajowymi.Odpowiedzialność administracyjną za większość naruszeń obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej ponosi właściciel lub posiadacz pojazdu, a nie kierujący.

 

  • Mniej obowiązkowych informacji na opakowaniach towarów w obrocie pomiędzy firmami. Przedsiębiorca wprowadzający towar na polski rynek nie będzie musiał umieszczać na jego opakowaniu adresu polskiego dystrybutora.

 

  • Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowymzwolniła z akcyzy m.in. karetki pogotowia.

 

  • Sprawy dotyczące spółek jawnych, komandytowych i z ograniczoną odpowiedzialnością będzie można załatwiać przez Internet. Jest to kontynuacja procesu wprowadzania ułatwień dla przedsiębiorców, umożliwiających im elektroniczne załatwianie spraw.

 

  • Niższe maksymalne stawki opłaty interchange za płatności kartą. Opłatainterchange nie może przekroczyć 0,2 proc. wartości transakcji dokonanej przy użyciu karty debetowej oraz 0,3 proc. w przypadku karty kredytowej oraz innych kart płatniczych.

 

 

Luty:

 

  • Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 – 2015 czyli tzw. ustawa górnicza. Nowe przepisy pozwoliły zrealizować rządowy „Plan naprawczy Kompanii Węglowej S.A.”. Nowelizacja umożliwia nabycie kopalń, zakładów górniczych lub ich części przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. (SRK) oraz przeprowadzenie ich restrukturyzacji. Ustawa daje też SRK możliwość sprzedaży restrukturyzowanych kopalń lub ich części nowemu inwestorowi.

 

  • Maksymalne stawki za odbiór śmieci uregulowane. Za śmieci segregowane gmina będzie mogła nałożyć maksymalną miesięczną opłatę wyliczaną według algorytmu, którego podstawą będzie przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę ogółem, ogłaszany przez prezesa GUS w Monitorze Polskim.

 

  • Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne– zmiany mają uszczelnić nadzór nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi oraz przyczynić się do zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia, które mogą powstać na skutek przenikania do obrotu sfałszowanych produktów leczniczych.

 

 

Marzec:

 

  • Nowe zasady waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. Waloryzacja będzie procentowo-kwotowa i zostanie dokonana z urzędu.

 

  • Elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego i ślub poza urzędem.

 

  • Program Senior-WIGOR: aktywizacja i pomoc osobom starszym. Powstaną dzienne domy Senior-WIGOR, w których osoby starsze otrzymają ofertę aktywnego spędzenia wolnego czasu, możliwość realizowania pasji oraz profesjonalną opiekę dostosowaną do swoich potrzeb.

 

 

Kwiecień:

 

  • Największe dworce autobusowe w kraju zostaną przystosowane do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym.

 

  • Działkowcy nie będą musieli usuwać altan. Nowelizacja ustawy Prawo budowlane ma chronić przed rozbiórką altany postawione na terenie rodzinnych ogrodów działkowych.

 

  • Kolejny krok w reformie systemu dowodzenia armią–usprawnienie systemu kierowania obroną państwa w czasie wojny. Zmiany uzupełniają zasadniczą reformę systemu dowodzenia i kierowania armią, wprowadzoną 1 stycznia 2014 r.

 

Maj:

 

  • Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych–korzystniejszy sposób obliczania wysokości przyszłej emerytury, także dla seniorów rozważających kontynuowanie aktywności zawodowej a także uznanie urlopu wychowawczego wykorzystanego w starym systemie emerytalnym za okres składkowy.

 

  • Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest zagwarantowanie trwałego rozwoju gospodarki energetycznej oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska. Ustawa zawiera tzw. zapisy prosumenckie i reguluje kwestie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

 

  • Kierowcy przekraczający prędkość lub jeżdżący po pijanemu stracą prawo jazdy – nowelizacja Kodeksu karnego, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dotkliwe kary dla kierowców będących pod wpływem alkoholu, jak i środków odurzających, a także jeżdżących z nadmierną prędkością m.in. możliwość odebrania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h, a także dotkliwe kary dla pijanych kierowców.

 

  • Usprawnienie procedur i zasad przyznawania środków na naukę.Przy podziale środków pod uwagę będą brane m.in.: poziom prac naukowych w danej jednostce, użyteczność uzyskanych wyników oraz ich znaczenie dla rozwoju nauki i innowacyjności.

 

  • Nie będzie podatku od korzyści z restrukturyzacji kredytów hipotecznych. Posiadacze kredytów hipotecznych będą zwolnieni z podatku od korzyści uzyskanych m.in. dzięki restrukturyzacji ich zobowiązań – zakłada rozporządzenie podpisane przez ministra finansów. Chodzi m.in. o pomoc frankowiczom, którzy wpadli w kłopoty po wzroście kursu franka.

 

 

Czerwiec:

 

  • Zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Niewielkie opóźnienie w zapłacie składek nie pozbawi niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników dotacji z PFRON.

 

  • Nowelizacja ustawy o NIK. Kontrolerzy NIK utracili prawo do przetwarzania danych osobowych ujawniających m.in. poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne.

 

  • Ustawa zwiększająca bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodązaostrza kary dla prowadzących statki, kajaki, ale też np. pontony lub rowery wodne po alkoholu lub innym środku mającym podobne działanie. Grzywna będzie grozić, jeśli zawartość alkoholu we krwi wyniesie już 0,2, a nie 0,5 promila jak obecnie. Oznacza to, orientacyjnie, zakaz pływania i groźbę grzywny już po spożyciu mniej niż jednego piwa lub kieliszka wina.

 

  • Łatwiej postawisz dom jednorodzinny – wystarczy zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia.Do projektu budowlanego nie będzie już trzeba dołączać oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.

 

 

Lipiec:

 

  • Skuteczniejsza walka z tzw. dopalaczami. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza definicję nowej substancji psychoaktywnej, czyli takiego środka odurzającego lub leku psychotropowego, który nie został zamieszczony w wykazach załączonych do dwóch konwencji ONZ z 1961 i 1971 r., lecz może stanowić porównywalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, jak substancje znajdujące się w tych wykazach.
  • Reforma postępowania karnego – największa reforma kpk od momentu jego uchwalenia w 1997 r. Jej celem jest usprawnienie postępowania karnego poprzez przyspieszenie i lepsze zorganizowanie poszczególnych czynności, oraz wyeliminowanie tych, które nie są niezbędne.

 

  • Państwo sfinansuje najlepszym polskim studentom naukę na renomowanych zagranicznych uczelniach.

 

  • Zmiany w ustawie o drogach publicznych. Celem ustawy jest racjonalizacja zasad przekazywania dróg samorządom i bardziej proporcjonalne rozłożenie odpowiedzialności finansowej za ich utrzymanie.

 

  • Większa kontrola nad eksportem leków z Polski.Celem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów poprzez wprowadzenie mechanizmów ograniczających niekontrolowany wywóz leków z Polski.

 

 

Sierpień:

 

  • Wydłużenie czasu ochrony autorskich praw majątkowych do utworów muzycznych o 20 lat. To jedno z rozwiązań nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

  • Nowelizacja ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Nowelizacja przyznaje prawo do obrony już osobie podejrzanej o popełnienie wykroczenia, co do której muszą zostać podjęte czynności wyjaśniające oraz zobowiązuje organy prowadzące czynności do pouczenia tej osoby – przed przystąpieniem do przesłuchania – o możliwości skorzystania z takiej pomocy.

 

  • Gminy zapłacą mniej za oświetlenie dróg – część kosztów przejmie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.To efekt znowelizowanej ustawy – Prawo energetyczne.

 

  • Usprawnienie i większa transparentność procesu wyborczego.W protokołach wyborczych będą podawane informacje o przyczynach nieważności głosów, prace obwodowych komisji wyborczych będą mogły być nagrywane, zaś urny wyborcze będą przezroczyste. Poza tym wprowadzona jest kadencyjność PKW.

 

  • Postępowanie przed sądami administracyjnymi prostsze i szybsze. Nowelizacja ustawyPrawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymima przyspieszyć i uprościć postępowania przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi (WSA) i Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA).

 

  • Krótsze i praktyczniejsze szkolenia przyszłych sędziów i prokuratorów – gwarantuje nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

 

  • Wzrost nakładów na obronność do minimum 2 proc. PKB – będzie więcej pieniędzy m.in. na nowoczesny sprzęt dla armii. Nowe przepisy m.in. wypełniają zobowiązania podjęte na szczycie NATO w Newport w 2014 r.

 

  • Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych.Organizacja powrotu turystów z urlopów w sytuacji, gdy nie zapewnia tego niewypłacalny organizator wyjazdu lub pośrednik turystyczny należy do zadań marszałka województwa lub wskazanej przez niego jednostki.

 

  • Prezesi Sądu Najwyższego będą powoływani na maksymalnie dwie 5-letnie kadencje.Taką zmianę zawiera nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Dotychczas zasada kadencyjności w sprawowaniu funkcji kierowniczych była stosowana tylko w przypadku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powoływanego na 6 lat. Nie dotyczyła ona stanowisk prezesów kierujących poszczególnymi izbami SN (np. cywilną, karną).

 

  • Rodzice, którzy się rozstają, będą mieli większy wpływ na określenie sposobu dalszej opieki nad dzieckiem. Ustalenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej ma się odbywać przede wszystkim na podstawie pisemnego porozumienia rodziców. Jeżeli sąd uzna je za zgodne z dobrem dziecka, będzie ono z urzędu uwzględniane.

 

  • Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, która zastąpi rozwiązania obowiązujące od 1997 r. reguluje organizację i funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego oraz postępowania przed nim. Jej celem ma być m.in. skrócenie czasu rozpatrywania skarg przez Trybunał. Możliwe będzie m.in. łączne rozpoznawanie wniosków, skarg konstytucyjnych i pytań prawnych, dotyczących tego samego problemu. Decyzję w tej sprawie będzie podejmował prezes Trybunału. Poza tym mniej skomplikowane sprawy będą mogły być rozpatrywane na posiedzeniach niejawnych, a nie na rozprawach. Wyrok wraz z uzasadnieniem będzie wydawany najpóźniej po 3 miesiącach od zamknięcia rozprawy lub po 30 dniach od rozstrzygnięcia sprawy na posiedzeniu niejawnym. Ponadto ustawa znosi zasadę dyskontynuacji wniosków złożonych do Trybunału przez parlamentarzystów. Dzięki temu wnioski do TK będą mogły być rozpatrywane także po zakończeniu kadencji parlamentu.

 

  • Opozycjoniści z okresu PRL otrzymają wsparcie finansowe– przewiduje toustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

 

 

Wrzesień:

 

  • Więcej osób otrzyma zadośćuczynienie za represje związane z działalnością niepodległościową. Umożliwia to nowelizacja ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

 

  • „Śmieciowe jedzenie” znika ze szkolnych sklepików.

 

  • Ruszyły pierwsze centra obsługi podatników. Są to placówki, w których podatnicy będą mogli uzyskać pomoc niezależnie od urzędu skarbowego, pod który podlegają.

 

  • Korzystne zmiany w programie Mieszkanie dla młodych. Ustawa zwiększa wysokość dofinansowania państwa w zakupie mieszkań oraz obejmuje programem nieruchomości z rynku wtórnego. Jest to zmiana przede wszystkim korzystna dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie powstaje znacznie mniej nowych mieszkań.Na zmianach najbardziej skorzystają rodziny wielodzietne, wychowujące troje lub więcej dzieci.

 

  • Nowe zasady udzielania przedsiębiorcom kredytów na innowacje technologiczne reguluje nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.Nowelizacja dostosowuje ustawę do celów i wymogów programu Programu Operacyjnego „Inteligentny rozwój” na lata 2014-2020, przewidzianego w nowym budżecie unijnym na ten okres.

 

  • Ustawa o petycjach określa procedury składania i rozpatrywania petycji.

 

  • Kary za nielegalne reklamy – samorządy będą mogły przeciwdziałać degradacji krajobrazu. Umożliwia to nowelizacja niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu. Samorządy będą mogły dzięki niej dbać o estetykę przestrzeni publicznej.

 

  • Rada Dialogu Społecznego nowym forum współpracy pracowników, pracodawców i rządu. Jednym z zadań Rady jest opiniowanie projektów założeń i aktów prawnych wniesionych przez rząd.

 

  • Ułatwienia w budowie nowych sieci energetycznych o znaczeniu strategicznym. To cel ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych – czyli tzw. specustawy przesyłowej.

 

  • Zasady adopcji ze wskazaniem zostały szczegółowo uregulowane.

 

  • Ukaranie posła mandatem za wykroczenie drogowe już możliwe bez procedury pozbawiania go przez Sejm immunitetu.

 

  • Uproszczenie sprawozdawczości finansowej dla małych firm i organizacji pozarządowych zakłada nowelizacja ustawy o rachunkowości.Ułatwieniami zostaną objęte m.in. spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz komandytowo-akcyjne, spełniające dwa z trzech kryteriów: suma bilansowa nie może być wyższa niż 17 mln zł, przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów nie mogą przekroczyć 34 mln zł, a przeciętne zatrudnienie nie może wynieść więcej niż 50 osób.

 

 

Październik:

 

  • Ułatwienia abonamentowe dla seniorów. Od tej pory osoby, które ukończyły 75 lat, nie muszą już składać oświadczeń o spełnieniu warunków do zwolnienia z abonamentu RTV. Nie mają również obowiązku przedstawiania dokumentów potwierdzających prawo do tego zwolnienia.

 

  • Ochrona granicy państwowej będzie skuteczniejsza. Nowelizacja ustawy o Straży Granicznej określa nowe zadania i kompetencje tej formacji związane ze zwalczaniem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji oraz ochroną granicy państwowej, a także zwalczaniem przestępstw związanych z posługiwaniem się fałszywymi dokumentami.

 

  • Korzystniejsze zasady rozpatrywania reklamacji klientów instytucji finansowych.Na rozpatrzenie reklamacji będzie 30 dni. W szczególnie skomplikowanych sprawach termin będzie mógł być przedłużony do 60 dni, jednak o powodach opóźnienia firmy będą musiały poinformować klienta. O procedurach dotyczących składania i rozpatrywania reklamacji instytucje finansowe będą musiały dokładnie informować swoich klientów i zamieszczać je w umowie.

 

  • Większe bezpieczeństwo klientów parabanków, niższe koszty pożyczek. Celem „ustawy antylichwiarskiej” jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk stosowanych przez firmy udzielające kredytów i pożyczek konsumenckich, które nie muszą mieć zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności. Chodzi o pobieranie nadmiernych, nieuzasadnionych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczek.

 

  • Zasady odpowiedzialności za długi spadkowe znacznie korzystniejsze dla spadkobierców.Spadkobierca co do zasady ma odpowiadać za długi zmarłego tylko do wysokości majątku, który odziedziczył. Jest to tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

 

  • Reaktywacja państwowego budownictwa czynszowego.

 

  • Zmiany w tzw. specustawie drogowej.Celem nowych przepisów jest usprawnienie realizacji inwestycji drogowych w kontekście wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014-2020.

 

 

Listopad:

 

  • Ustawa o leczeniu niepłodności. Jedną z metod leczenia niepłodności uregulowanych w ustawie jest procedura in vitro, która ma być dostępna dla małżeństw oraz osób pozostających we wspólnym pożyciu.

 

  • Nowe regulacje dotyczące liczby postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez poszczególnych komorników. Nowe przepisy mają zapobiec zbyt dużym różnicom między liczbą spraw wpływających do poszczególnych komorników, a skutecznością ich działania.

 

  • Nowe zasady prowadzenia przez OPP kampanii promocyjnych na rzecz przekazywania 1 proc. podatku na działalność pożytku publicznego. Zgodnie z ustawą organizacje pożytku publicznego będą musiały informować odbiorców, że takie działania promocyjne są finansowane lub współfinansowane ze środków pochodzących z 1 proc. PIT.

 

  • Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP Porozumienia wykonawczego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do umowy dotyczącej rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej systemu obrony przed rakietami balistycznymi w sprawie użytkowania terenów oraz przestrzeni powietrznej wokół Bazy systemu obrony przed rakietami balistycznymi.
  • Informatyzacja postępowania wieczystoksięgowego– nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Uchwalone rozwiązania przewidują dalszą informatyzację postępowania wieczystoksięgowego.

 

  • Mniejsze bezrobocie wśród młodych. Państwo zrefunduje część kosztów ich zatrudnienia – nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Pracodawca, który zatrudni na pełny etat bezrobotnego do 30. roku życia będzie otrzymywał od państwa równowartość minimalnego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, które jako zatrudniający ma obowiązek płacić.Refundacja będzie przysługiwać przez 12 miesięcy, ale pracodawca, który z niej skorzysta będzie zobowiązany do zatrudnienia tego pracownika przez co najmniej kolejne 12 miesięcy.

 

  • Likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego. Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 kwietnia 2015 r.TK uznał, że uprawnienie banków do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych było niezgodne z konstytucyjną zasadą równego traktowania. Nowelizacja odbiera prawo do wydawania tytułu egzekucyjnego nie tylko bankom, ale też spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym. Brak możliwości wystawiania tytułów egzekucyjnych oznacza konieczność prowadzenia przez banki oraz SKOK-i egzekucji w postępowaniu sądowym.

 

  • Łatwiejszy dostęp do kolejnej grupy zawodów regulowanych. trzecia ustawa deregulacyjna przewiduje otwarcie 100 profesji poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji). W dotychczasowych dwóch transzach zderegulowano: w 2013 r. – 51 zawodów, natomiast w 2014 r. ułatwiono dostęp do kolejnych 96.

 

Grudzień:

 

  • Usprawnienie procedury azylowej.Wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie można składać w siedzibach wszystkich oddziałów i placówek Straży Granicznej. Wniosek będzie mógł dotyczyć też np. małżonka i dzieci.

 

  • Zmiany w podziale zadań między ministerstwami. Struktura działów administracji rządowej zostaje rozszerzona o trzy działy: energia, gospodarka złożami kopalin oraz żegluga śródlądowa.

 

  • Zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Nowe przepisy m.in. wprowadzają trzyletnią kadencję prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Będzie on powoływany przez prezydenta spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów TK. Czas na wybór został skrócony z 30 do 21 dni. Prezesem Trybunału Konstytucyjnego będzie można zostać dwukrotnie.Wśród zmian wprowadzonych nowelizacją jest też np. wymóg posiadania przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wnioski w sprawie zgłaszania kandydatów na sędziów będą składane 30 dni przed upływem ich kadencji.

 

 


Wszelkie prawa zastrzeżone 2005 - 2024 Poseł Platformy Obywatelskiej - Krystyna Skowrońska - OFICJANLA STRONA INTERNETOWA Realizacja: GreenFly