Jak pomagać „frankowiczom”?

Wysoki kurs szwajcarskiego franka w Polsce spędza sen z powiek szczególnie kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyty w tej walucie. O ich sytuacji i możliwych formach pomocy obradował we wtorek (20.01) Komitet Stabilności Finansowej.
Min.Finansów Mateusz Szczurek poinformował:
– banki będą uwzględniać ujemny LIBOR dla franka
– w ramach resortu finansów trwają prace nad rozwiązaniem kwestii kosztów restrukturyzacji kredytów udzielonych we franku. Rozważamy m.in. zwolnienie kredytobiorców z podatku tego tytułu, ale zaznacza, że w tej chwili badamy różne możliwości.
W komunikacje Komisji Nadzoru Finansowego poinformowano, że „zgodzono się, iż z podjęciem ewentualnych działań należy powstrzymać się do czasu ustabilizowania się sytuacji na rynku walutowym i ustalenia nowego kursu równowagi franka szwajcarskiego na światowych rynkach.”
Premier Ewa Kopacz zwróciła się do Przewodniczącego KNF i Prezesa UOKiKu o zbadanie działań podejmowanych przez banki w kontekście kursu franka. UOKiK bada zapisy umów kredytowych.
Pierwsze działania zostały podjęte w związku z nieoczekiwaną decyzją Szwajcarskiego Banku Centralnego z dnia 15.01 o zaprzestaniu obrony swojej waluty (ustalenia minimalnego kursu euro/franka – euro nie może kosztować więcej niż 1,2 franka)
To początek poważnej rozmowy!


Wszelkie prawa zastrzeżone 2005 - 2024 Poseł Platformy Obywatelskiej - Krystyna Skowrońska - OFICJANLA STRONA INTERNETOWA Realizacja: GreenFly