Co dalej z finansowaniem ochrony zdrowia?

W skierowanej do Premiera interpelacji piszę o niezwykle ważnej kwestii dalszego finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

Szanowny Pan 

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,

Aktualnie finansowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce wprost zależy od wysokości wpłacanych składek, a ich wysokość zależy od wysokości zarobków.

Ponieważ po epidemii koronawirusa globalną gospodarkę czeka zapaść, która najprawdopodobniej będzie głębsza od tej, którą pamiętamy z 2009 roku, nasze zarobki mogą zmaleć, może wzrosnąć bezrobocie, ruszy inflacja, a wpływy Narodowego Funduszu Zdrowia znacznie zmaleją.

Trwająca epidemia już pokazała jak wiele niedostatków i problemów jest w naszej służbie zdrowia.

W 2020 roku nakłady na ochronę zdrowia będą poniżej 5% PKB, szpitale zadłużone są jak nigdy dotąd – 12,5-15 miliardów złotych i występują ogromne braki kadrowe oraz z zaopatrzeniem w leki czy sprzęt ochrony osobistej dla personelu medycznego

Według sondażu Kantar ponad 60 proc. Polaków uważa, że polskie szpitale nie były przygotowane do walki z epidemią koronawirusa. Ponad 50 proc. twierdzi, że przez cztery lata rządów PiS nie przygotowało służby zdrowia na taki kryzys.

Dlatego wiele fundacji (np.WOŚP) i wiele osób organizuje zbiórki, aby wesprzeć niedofinansowaną służbę zdrowia. Bez ich wsparcia wiele placówek miałoby jeszcze większe problemy w okresie pandemii.

Eksperci zgodnie wskazują, że największym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia będzie czas nie w trakcie pandemii, ale tuż po niej. Wtedy to system będzie musiał zmierzyć się z poważnym problemem pacjentów, którzy z powodu obecnej sytuacji nie otrzymali należytej opieki zdrowotnej i świadczeń, co pogorszyło ich stan zdrowia i rokowanie.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytania:

1. Jakie są szacunki Rządu dotyczące zmniejszenia przychodów „składkowych” Narodowego Funduszy Zdrowia w roku bieżącym i następnych?

2. Jakie rozwiązania i kierunki zmian dotyczące finansowania ochrony zdrowia ma Rząd na najbliższe lata?

3. Kiedy zostaną przedstawione konkretne projekty w tej sprawie?

Z poważaniem,

Krystyna Skowrońska

Poseł na Sejm RP


Wszelkie prawa zastrzeżone 2005 - 2020 Poseł Platformy Obywatelskiej - Krystyna Skowrońska - OFICJANLA STRONA INTERNETOWA Realizacja: GreenFly