Dobre rozwiązania dla Frankowiczów

franki

 

Proponujemy możliwość przewalutowania hipotecznych kredytów walutowych na złotówki.

Projekt ustawy o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursów walut obcych ma na celu umożliwienie kredytobiorcom, którzy zaciągnęli taki kredyt, eliminację ryzyka kursowego i przeliczenie zobowiązania z tytułu kredytu walutowego na walutę polską. Projekt przewiduje mechanizmy, które rozkładają koszty takiej operacji pomiędzy kredytobiorcę i bank. Jednocześnie projekt wprowadza pewne mechanizmy, które zachowują równowagę pozycji osób, które zaciągnęły kredyty walutowe wobec osób, które zadłużyły się w walucie polskiej.

Kwota różnicy pomiędzy aktualnym saldem zadłużenia z tytułu kredytu walutowego, przeliczonym po bieżącym kursie danej waluty, a saldem zadłużenia, które pozostałoby do spłaty gdyby kredytobiorca od początku zawarł umowę o kredyt w walucie polskiej, będzie podzielona w równym stopniu pomiędzy bank i kredytobiorcę. Połowa tej kwoty zostanie umorzona, natomiast w części nieumorzonej będzie stanowić zobowiązanie kredytobiorcy, na spłatę którego bank udzieli preferencyjnego kredytu oprocentowanego według stopy referencyjnej NBP. Kredyt ten zostanie udzielony na okres pozostały do spłaty kredytu mieszkaniowego.

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli walutowe kredyty mieszkaniowe przez wiele lat ponosili znacznie niższe koszty ich obsługi niż kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w walucie polskiej. Dlatego projekt ten zakłada również ustalenie różnicy pomiędzy kwotą rat kapitałowo-odsetkowych dotychczas spłaconych z tytułu kredytu walutowego (z uwzględnieniem zmian kursów waluty) oraz kwotą rat kapitałowo-odsetkowych, którą kredytobiorca spłaciłby, gdyby zaciągnął kredyt w polskiej walucie. Jeżeli okaże się, że kredytobiorca z tytułu kredytu walutowego poniósł niższe koszty niż poniósłby spłacając kredyt złotowy, kwota tej różnicy zostanie doliczona do jego zobowiązania i na jej spłatę również zostanie udzielony preferencyjny kredyt oprocentowany według stopy referencyjnej NBP.

Projekt przewiduje możliwość przewalutowania kredytu hipotecznego wziętego w walucie na złotówki po kursie z dnia przewalutowania. Różnica w wartości kredytu ma zostać podzielona między bank i klienta. Propozycja zakłada, że wartość kredytu do spłaty w walucie można będzie przeliczyć po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Zgodnie z propozycją wyliczać się będzie różnicę między wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w złotych polskich, a nie w walucie. Połowa tej różnicy byłaby umarzana.

Przewalutowanie byłoby możliwe do 2020 roku. Program miałby objąć osoby posiadające mieszkania nie większe niż 75 m2 i domy do 100 m2. Warunkiem jest, by mieszkanie było użytkowane na własne potrzeby. Te ograniczenia nie dotyczą osób z trójką dzieci lub więcej.

Przez rok od jego wprowadzenia, z programu mogłyby skorzystać osoby, których relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia przekracza 120 proc., czyli osoby najbardziej zagrożone. W kolejnym roku z tego rozwiązania skorzystać mogłyby osoby, w przypadku których ta relacja mieści się w widełkach 100-120 proc., a w kolejnym roku jest wyższa niż 80 proc. Koszty dla banków wyniosą od 9 do 9,5 mld zł.


Wszelkie prawa zastrzeżone 2005 - 2024 Poseł Platformy Obywatelskiej - Krystyna Skowrońska - OFICJANLA STRONA INTERNETOWA Realizacja: GreenFly